Ciekawe miejsca

Niepowtarzalny krajobraz Pogórza Wiśnickiego oraz otaczających go terenów, zachęca do aktywnego odpoczynku. Na ścieżkach dydaktycznych oraz trasach pieszych i rowerowych, spotkać można liczne atrakcje turystyczne oraz zabytki (niektóre z nich zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naukowego UNESCO):

 • Zamek Kmitów i Lubomirskich w Nowym Wiśniczu
  Majestatyczna budowla z XIV wieku należy do jednych z największych atrakcji Pogórza Wiśnickiego.

 • Zamek obronny w Wieruszycach
  Wzniesiony w XV wieku, nazywany również zamkiem Wieruskich. Szlachecka budowla obronna przez lata rozbudowywana i remontowana. Dziś stanowi własność prywatną.

 • Opactwo Ojców Cystersów – Browar Klasztorny
  Najstarsza warzelnia piwa w kraju, usytuowana przy klasztorze cysterskim w Szczyrzycu. Okazja do zakosztowania wybornego, lokalnego piwa.

 • Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji „ZALEW”
  Oddalony zaledwie 4km od Koziego Stoku kompleks ze strzeżonym kąpieliskiem, piaszczystą plażą oraz infrastrukturą sportową.

 • Zalew Kuter Port
  Duży i bardzo modny kompleks wodno – rekreacyjny z największą w Małopolsce plażą piaskową.

 • Stare, zabytkowe kościoły
  Kościół pw. św. Bartłomieja w Łapanowie, Kościół pw. Wszystkich Świętych w Sobolowie, Kościół pw. Nawiedzenia NMP w Tarnawie, Kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej. Ten ostatni został wpisany na listę zabytków UNESCO. Co roku odbywa się tu najsłynniejszy w kraju konkurs palm wielkanocnych.

 • Ekomuzeum w Sobolowie
  Kameralne muzeum ze sporą kolekcją starych przedmiotów, wykorzystywanych na wsi. Można tu zobaczyć zabytkowe młynki do zboża, kolekcję zegarów, starych żelazek, drewnianą pralkę automatyczną czy imponujący zbiór kołowrotków.

 • Kopalnie Soli: w Wieliczce i w Bochni
  Jedne z najstarszych kopalni soli kamiennej na świecie. Wpisane na światową listę zabytków UNESCO. Niezapomniana wyprawa do wnętrza ziemi pozostaje na długo w pamięci.

 • Stacja Narciarska Laskowa – Kamionna
  Oświetlana, sztucznie naśnieżana stacja narciarska, gdzie można uprawiać narciarstwo zjazdowe i narciarstwo biegowe. Z najwyższych partii tego wzniesienia roztaczają się wspaniałe widoki na Beskid Wyspowy, Pogórze Wiśnickie i Rożnowskie.

 • Kamienie Brodzińskiego, Kamień Grzyb i Skamieniały Dwór
  Formacje skalne i ostańce, których piękno i niepowtarzalny klimat przyciągają turystów o każdej porze roku. Związane są z nimi tajemnicze historie, o których świadczą łacińskie inskrypcje, wyryte na ostańcach.